HANGİ KANSERE HANGİ BİTKİ?

Tarihte bilinen en eski kanser kanıtı, 5 bin yıl önce Mısır’da mumyalanmış insanların kemiklerinde bulunmuştur. Mumyalarda kemik kanserine benzer kitlelerin olduğu, bazılarının kafa kemiklerinde baş ve boyun kanserlerine bağlı tahribat bulunduğu saptanmıştır.

Etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış 89 bitki!

Bitkilerin Kanser Tedavisindeki Gücü

Kanser türlerine göre ‘hangi kansere hangi bitki’ sorusunun cevabı, 

güncel bilimsel araştırmalarla bu kitapta!

Tarihte bilinen en eski kanser kanıtı, 5 bin yıl önce Mısır’da mumyalanmış insanların kemiklerinde bulunmuştur. Mumyalarda kemik kanserine benzer kitlelerin olduğu, bazılarının kafa kemiklerinde baş ve boyun kanserlerine bağlı tahribat bulunduğu saptanmıştır. Yine eski Mısır’da travma cerrahisi üzerine yazılan Edwin Smith Papirüsü’nde ateş ile dağlanarak tedavi edilmeye çalışılan meme kanseri ile ilişkili olduğu düşünülen meme yaralarından bahsedilmektedir. Bununla birlikte kanserin tedavi edilemediği de papirüslerde bildirilmiştir.

Günümüzde tıpta sağlanan gelişmeler her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtarmaktadır. Ancak endüstriyel hayatın insan sağlığını bozmasıyla; başta kanser olmak üzere kronik sağlık sorunları giderek artmaktadır. Bilimsel ve modern tedaviler önemli faydalar sunmakla birlikte, çoğu kanser hastası hayatını kaybetmekteveya iyileşememektedir. 

Kronik hastalıklar ve kanser ile mücadele eden insanlar için modern tıbbi tedavilerin başarısını artıran; hastaların iyileşmesine ve yaşam kalitelerinin artmasına destek sağlayan, yan etkisiz geleneksel tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Fitoterapi yani bitkisel tedavi, bilimsel tamamlayıcı bir tedavi şeklidir. Alternatif tedavi yöntemi değildir. Tıbbın alternatifi yoktur, tıp bir tanedir. Bitkisel tedavi tek başına kullanılmamalıdır; bilimsel modern kanser tedavisi ile beraber uygulandığında hastaların iyileşme şansını ve yaşam kalitesini artırmakta; kanserin ve kanser tedavisinin olumsuz yan etkilerini ise azaltmaktadır. 

Bitkilerin binlerce yıldır insanoğlu tarafından tüketilmesi, yararlı etkilerinin ve yan etkilerinin gözlenmesi sayesinde geleneksel bitkisel tedavilerin temelini oluşmuştur. 

Günümüzde kanser hastalığının giderek artması, yeni geliştirilen ilaçların pahalı olması, sosyal güvenlik kurumlarının bu maliyeti karşılayamayacak düzeye gelmesi nedeni ile Dünya Sağlık Örgütü ve birçok ülke kanserde yararlı, yan etkisi az, maliyeti daha ucuz geleneksel tedavilerin araştırılmasını ve kullanımını teşvik etmiştir.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin’in bu kitabında, ‘Hangi Kansere Hangi Bitki?’, ‘Kanser Hücrelerini Öldüren Bitkiler’ ve ‘Kansere Karşı Koruyucu Bitkiler’ başlıkları altında; kanserden korunmada ve kanser tedavisinde etkili olduğu bilinen şifalı bitkilerin özelliklerini, kanser türlerine göre kullanım dozlarını ve kullanım sırasında uyulması gereken kuralları bulabilirsiniz. 

Bitkisel tedavilerin patenti yoktur, patenti insanlığa aittir…

Prof. Dr. Canfeza Sezgin

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1993 mezunudur. 1999 yılında aynı fakültede İç Hastalıkları Uzmanı, 2001’de Tıbbi Onkoloji Uzmanı, 2006’da Tıbbi Onkoloji Doçenti, 2013’te de Tıbbi Onkoloji Profesörü unvanını almıştır. 2006 ve 2016 arasında Fitoterapi eğitimini, 2007’de Hipnoz eğitimini tamamlamıştır. Mart 2016’da Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Tıbbi Onkoloji Kliniği’nin kurulmasına öncülük etmiştir. Aynı yıl Almanya, Münih St. Georg Kliniği’nde Kanserde Tamamlayıcı Hipertermi Tedavi Eğitimi’ni almıştır. 2017’de Ozon Uygulaması Eğitimi’ni tamamlamıştır. 2016-2020 yıllarında Bezmialem Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi’nde düzenlenen sertifikalı Fitoterapi eğitiminde, tıp doktorlarına yönelik ‘Onkolojide Fitoterapi’ eğitimi vermiştir. 

Kanserin tıbbi tedavisinin yanı sıra tamamlayıcı tedavilerinin de beraber uygulandığı integratif tedavileri yürütmektedir. Kanserde kişiye özel tedavi planlaması, immunoterapi, kanser aşıları, Küba aşısı, ozon uygulaması, kanserin derin doku & tüm vücut hipertermi tedavisi, bitkisel tedavi, yüksek doz C vitamini uygulaması, hedefe yönelik yeni nesil tedaviler ile ilgilenmektedir. 

Özellikle kanser hücre hatları üzerinde yapılmış araştırmaları, meme kanseri başta olmak üzere çeşitli konularda yazılmış 100’ü aşkın uluslararası ve ulusal dergilerde yayımlanmış makaleleri, kitap bölümleri ile toplantılarda sunulmuş araştırmaları bulunmaktadır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü nde 5 yıllık araştırmalar sonucu geliştirdiği

Zerdeçal Karabiber Tarçın Sıvı Ekstraktı, ‘Teknolojik Ürün’ sertifikası almıştır. Ayrıca dünyada ilk defa geliştirilen nanoteknolojik çift katmanlı ‘Curcumin/Piperin’in patentini almış, bu ürünle yapılan 2 adet in vitro bilimsel makaleyi ARGE ekibiyle beraber yayımlamıştır. Çalışma arkadaşlarıyla 2019 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde ürünün hayvan toksisite çalışmasını tamamlamıştır. 

 

Bitkilerin Kanser Tedavisindeki Gücü, Süper Gıdalarla Süper Bağışıklık, Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar, Tam Şifa, Kansere Çözüm Var! ve Hangi Kansere Hangi Bitki kitaplarının yazarıdır. 

 

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Bilimsel Danışma Kurulu’nda görev almaktadır. 2017 yılında kurulan Fitoterapi Derneği’nin Kurucu Başkanı’dır. ESMO (Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği), Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi ve Uluslararası Klinik Hipertermi Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Ege Hematoloji Onkoloji Derneği’nin kurucu üyesidir. 

Halen İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

14 Ara 2022 - 20:50 İstanbul/ Bakirköy- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Şanlı Bayrak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Şanlı Bayrak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Şanlı Bayrak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Şanlı Bayrak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.