AVUKAT IYAZ ÇİMEN 'YARGITAY'IN BOŞ KAĞIDA İMZA KARARINI' DEĞERLENDİRDİ

Avukat Iyaz Çimen, İmza'nın hukuksal sonucuna atıfta bulunarak, imza belirli bir konudaki iradeyi dışa yansıtan bir araçtır. İmza sayesinde bir beyanın veya işlemin sahibine olan aidiyeti tespit edilebilir. İmza atarken çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Çimen: 'Yargıtay, boş kağıda atılan imza ile kiracının tahliyesi hukuka uygun buldu.3. Hukuk Dairesinin, kiracının "tahliye taahhütnamesi" için boş kağıda attığı imzaya dayanarak tahliyesinin talep edilmesine ilişkin kararı onamıştır'

Avukat Iyaz Çimen, Belgelere İmza atmadan önce mutlaka bir Avukatın hukuksal desteğine ihtiyaç olduğunu belirterek, imza atmak geri dönüşü olmayan sonuçlara sebep olabilir. Maddi ya da manevi kayıplar yaşanmaması için farkındalıklı olmak gerekiyor.

İmza atmanın hukuksal süreç ve sonuçları üzerinde değerlendirmelerde bulunan Çimen, 'Malum olduğu üzere, yazılı belgelerin hukuksal sonuç oluşturabilmeleri için, ilgilileri tarafından imza altına alınması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı, imza günlük hayatımıza sirayet etmiş bir meseledir. Konu hakkında yazılan bu bültende, imzanın hukuki niteliği ve imza atarken dikkat edilmesi gereken hususlar açıklanmıştır. İmza, Türk Dil Kurumu’nca “Bir kimsenin herhangi bir belgeyi yazdığını veya onayladığını belirtmek için her zaman aynı biçimde kullandığı işaret.” şeklinde tanımlanmış olan, kişiye özgü ayırt edici özellikler içeren bir el yazısı formudur.' dedi.

Avukat Iyaz Çimen, imza atmanın hukuksal sonuçları üzerine yaptığı açıklamada, Yargıtay'ın 3. Hukuk Dairesi'nin kararına göre, 2012'de Ankara'da bir işyerini kiralayan kurumun yetkilisi, mülk sahibine tahliye taahhütnamesi olarak boş bir kağıdı imzalayarak veriyor. Mülk sahibi, 2020'de kağıdı, kiracısının 28 Şubat 2021'de çıkmayı taahhüt ettiği yönünde doldurup tahliye talebinde bulunuyor.

Taşınmazın boşaltılmaması üzerine başlattığı icra takibine itiraz sonrası mülk sahibi, tahliye davası açıyor. Davaya bakan yerel mahkeme, taahhütnamede bulunan imzanın kiracı kurumun yetkilisine ait olduğunu tespit ederek tahliye kararı veriyor.

Dosyaya ilişkin istinaf incelemesini yapan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 15. Hukuk Dairesi, imza atılan boş kağıdın, kiraya veren tarafından ne şekilde doldurulacağının imzayı atan tarafından kabul edilmiş sayılacağı gerekçesiyle, yerel mahkemenin kararını hukuka uygun buluyor.

 

Kiracı, tahliye taahhütnamesinde yer alan tarihin kiraya veren tarafından doldurulduğunu, buna yönelik itirazlarının mahkemeler tarafından değerlendirilmediğini belirterek, temyiz başvurusunda bulunuyor.

Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de tahliye kararını hukuka uygun bularak onanıyor.

Dairenin kararında, Türk Borçlar Kanunu gereği, kiracının tahliye taahhütnamesine uymaması halinde kiraya verenin, mülkünün bir ay içinde boşaltılması adına icraya başvurabileceği ya da dava açabileceği ifade ediliyor.

Davaya konu tahliye taahhütnamesindeki imzanın kiracı şirket yetkilisine ait olduğunun bilirkişi raporlarıyla tespit edildiği aktarılan kararda, Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun da daha önceki kararlarında "boş kağıda atılan imzanın belge olarak kabul edildiği" belirtiliyor.

Kararda, derece mahkemelerince verilen kararlarda isabetsizlik bulunmadığı, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereği tahliye kararının oy birliğiyle onanmasına karar verildiği bildiriliyor.

05 Oca 2024 - 00:01 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Şanlı Bayrak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Şanlı Bayrak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Şanlı Bayrak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Şanlı Bayrak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.