AVUKAT IYAZ ÇİMEN ' KAT İRTİFAKI 'HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Avukat Iyaz Çimen vatandaşların mağduriyet yaşamamak adına gayrimenkul satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan birinin de tapu niteliği olduğunu belirterek niteliğine göre üçe ayrılan tapu çeşitlerinden biri olan kat mülkiyetli tapu; 634 numaralı kanuna göre, inşaatı tamamlanmış bir taşınmazın bölümlerinin hangi amaçla kullanılacağına dair bağımsız mülkiyet ve kullanım hakkı veren bir ispat belgesidir.' dedi.

Avukat Iyaz çimen Kat mülkiyeti kavramını, sahip olma koşullarını, kat irtifakından farkını ve avantajları hakkında açıklamalarda bulundu. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre kat mülkiyeti, inşaatı tamamlanmış bir taşınmazın bölümlerinin hangi amaçla kullanılacağına dair bağımsız mülkiyet ve kullanım hakkı veren bir ispat belgesidir. Bir taşınmazın bağımsız bölümleri daire, ofis, iş yeri, mağaza, depo gibi amaçlarla kullanılabilir. 

Kat mülkiyeti için neler gerekli?

Peki, mülk sahibinin hangi amaçla kullanacağına dair mülkiyet hakkı olan kat mülkiyeti için gerekli koşullar neler?

İnşaatın bitmiş, yapının iskân belgesinin alınmış olması ilk gereklilik. Binalar için kat mülkiyeti alma işlemini müteahhitlerin yapması gerekiyor.
Mülk sahibi veya mülkün tüm maliklerinin imzasıyla bir dilekçe hazırlanmalı.
Söz konusu dilekçe ile kat mülkiyetli tapu başvurusu yapılabiliyor. Böylece kat mülkiyeti tapusuyla belgeleniyor.

Kat mülkiyetli tapu nedir?

Tapular çeşitlerine göre üçe ayrılıyor: Hisseli tapu, kat irtifaklı tapu, kat mülkiyetli (iskanlı) veya müstakil tapu. Tapu çeşitlerinden biri olan kat mülkiyetli tapu, iskânlı gayrimenkuller için geçerlidir. Kat mülkiyeti tapusunda, söz konusu gayrimenkul ile ilgili bağımsız bölümün numarasından niteliğine, binada yer aldığı kat bilgisinden binanın yüzölçümüne ve dairelerin metrekare cinsinden büyüklüğüne kadar tüm detaylar yer alır. Kat mülkiyetli tapuya sahip bir gayrimenkul ile ilgili alım, satım, devir vb. İşlemlerde banka kredisi kullanılmak istendiğinde, bu süreç oldukça hızlı ilerler. 

Kat Mülkiyeti ile Kat İrtifakı Arasındaki Farklar Nedir?


Kat İrtifakı, inşaatın başlangıcından iskân alınacak döneme kadar kullanılan bir tapu belgesidir. Konut tamamlanıp İskân alındıktan sonra kat mülkiyeti tapusuna geçiş yapılır. Kısacası kat irtifakı, inşaat sırasında alınan geçici bir belgedir.

Kat İrtifak tapusu ile araziye veya arsa üzerinde belirli bir alana sahip olursunuz. Kat mülkiyeti ile arsa, üzerinde yapılan daire, kat, depo vb. gibi bağımsız bir bölüme sahip olduğunuzu gösterir.

Kat Mülkiyeti tapusu ile o alan tamamen size ait olduğunu belirtir ve bu sayede banka kredisi alabilir ve satılık ilanı verebilirsiniz. Kat irtifakı ile kredi almak veya satışa çıkarmak kolay olmayacaktır.

Kat Mülkiyet Tapulu Ev Almak Mantıklı Mı?


Kat mülkiyet tapulu ev alınır mı sorusunu cevaplayalım. Kat mülkiyetli olan dairenin tüm yönetmeliklere uygun olarak inşa edildiğini belgeler. Kat mülkiyeti belgesi bulunan daire satın alındığında herhangi bir sorunla karşılaşmayacaktır. Satın almakta olduğunuz dairenin mülkiyeti tapuya bakılarak öğrenilebilir.

Tapuda daire kısmı işaretli ise tapu mülkiyetini alınmış olduğunu gösterir. Kat mülkiyet tapunuzu aldığınızda, kredi çekmek, evi satışa çıkarmak ve kiralamak adına kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle ev satın alırken, kat mülkiyeti için tapuya bakmalı ve mülkiyeti olan tapu tercih edilmelidir.

Kat Mülkiyeti Almak Zorunlu Mu?


Kat mülkiyeti alınması zorunlu değildir. Ancak, inşa edilen mülkteki payınızın resmi kayıtlara geçmesi için önce irtifak tapusu almanız, ardından irtifak hakkını daire tapusuna çevirmeniz gerekir.  Tamamlanmış binadan ev alıyorsanız mutlaka kat mülkiyeti almalısınız. Yasal olarak bir ev satın aldığınızda, 1 veya 2 yıl içinde kat irtifakını kat mülkiyetine çevirmeniz gerekmektedir. Geçilmediği taktirde para cezası alabilirsiniz.

Kat Mülkiyeti Ücreti Nedir 2022


2022’de kat mülkiyeti almak için ücretler her şehirde Büyükşehir İlçe Bürosu tarafından belirlenir. Kat mülkiyeti tapu sicil ve kadastro müdürlüklerine ödenecek ücret miktarı bulunduğu mevkii ve metrekaresine göre değişim göstermektedir  Kat mülkiyetinde mülkiyet hakları mâliklerin rızası ile anlaşmalı olarak farklı kısımlara ayrılmıştır. Bir taşınmazın bağımsız bölümleri daire, ofis, işyeri, mağaza, depo gibi amaçlarla kullanılabilir. Kat mülkiyetli tapu, ilgili bağımsız bölümü binada bulunduğu kat, numara, nitelik, yüzölçüm gibi detaylarıyla resmi olarak belgeler. Bu özelliğiyle kat mülkiyeti, çok katlı yapılarda daha yaygın kullanılan bir tapu çeşididir ve sadece iskânlı, yani, yapı kullanım izni bulunan gayrimenkuller için geçerlidir.

Kat mülkiyetli her bir bölüm, bağımsız olarak kiralanma, satılma ve miras bırakılma hakkına sahip olur. Taşınmaz içindeki merdiven ve asansör gibi müşterek kullanılan alanlar için ise ortak mülkiyet geçerlidir. Mülk sahipleri, kendilerine ait bağımsız bölümlerin idare ve kullanım özgürlüğüne sahiptir. Diğer yandan, taşınmazın ortak alanlarının yönetim ve bakımı kat mâlikleri ile kiracıların toplu iradesiyle aldıkları kararlar üzerinden yürütülür.

Tapu çeşitlerinden biri olan kat irtifakı, inşaat proje ya da yapım aşamasındayken satın alınan bağımsız bölüme düşen arsa payı anlamında kullanılan bir kavramdır. Dolayısıyla kat irtifakı, inşaat sırasında alınan geçici bir belgedir. Kat irtifakı ve kat mülkiyeti arasındaki en temel farkı iskân belgesi oluşturur. Kat irtifaklı yapılarda yapı kullanım izin belgesi bulunmaz ve satın alınan bölümün hangi katta olduğu gibi bilgiler resmiyet kazanmaz. Sadece arazi üzerindeki pay üzerinden hesaplanmış bir alana sahip olunur. Kat mülkiyet tapusu alınınca arsa niteliği ortadan kalkarak bağımsız bölümlerin tapudaki niteliği bina olarak işlenir. Kat irtifakından kat mülkiyet tapusuna geçiş başvurusu ancak konut tamamlanıp iskân alındıktan sonra yapılabilir.

Kat mülkiyeti müracaatı taşınmazın inşaatı bittikten sonra yapıldığı için, başvuruya onay çıkması halinde projeye uygun inşa edildiği resmiyet kazanır. Kat irtifaklı yapılarda ise henüz gerekli kontroller yapılmadığından dolayı kat mülkiyetine geçişi engelleyecek proje hataları ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra kentsel dönüşüm ya da olası yıkım durumlarında kat irtifaklı tapuların hisseleri arsa payı üzerinden dağıtılırken, kat mülkiyetli mâlikler bağımsız bölümleri kadar hak sahibi olur. Bankalar, söz konusu belirsizlik ve risklere yol açtığı için kat irtifaklı gayrimenkullere kredi açmayı tercih etmez. Taşınmazın satışı ise kat mülkiyetine kıyasla daha zor olur.

Kat mülkiyeti taşınmazın sadece bir kısmı için kurulamaz. Bu yüzden irtifak hakkına sahip tüm mâliklerin onayı zorunludur. Olası bir anlaşmazlık durumunda süreç mahkemeye intikal ettirilir. Herhangi bir uyuşmazlığın yokluğu ya da giderilmesi durumunda iskân ruhsatı ve kat irtifakını kat mülkiyetine çevirmek için dilekçe verilir. Bina, projesine uygun tamamlanmışsa kat mülkiyetine geçiş işlemi tamamlanır. Kat mülkiyeti ücretleri taşınmazın mevki ve büyüklüğüne göre değişim gösterir.

Kat mülkiyeti, alınması zorunlu tutulan bir işlem değildir. Kat irtifakından kat mülkiyetine geçilmemesi durumunda ceza öngören önceki kanun maddelerinde değişikliğe gidilmiş, cezâi işlemler kaldırılmıştır. Bununla birlikte, kat mülkiyetinde sahip olunan bağımsız bölümün resmi evrakta ihtilafa yer bırakmayacak açıklıkta tanımlanması ve alış, satış, kredi işlemlerindeki kolaylıklar göz önüne alındığında kat mülkiyetli bir tapunun tercih sebebi olduğu ortaya çıkar.

11 Oca 2024 - 09:03 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Şanlı Bayrak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Şanlı Bayrak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Şanlı Bayrak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Şanlı Bayrak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.