AVUKAT IYAZ ÇİMEN 'ADABEYAN SMS VURGUNU' HAKKINDA UYARILARDA BULUNDU

Avukat Iyaz Çimen, İnternet bankacılığı kullanan kişilerin telefonlarına gelen SMS'lere dikkat ederek e-Devlet, internet bankacılığı gibi hassas bilgilerin tehlikeye girebileceğini belirtiliyor. Gönderilen mesajı açtığınızda iki ayrı link çıktığını, önce bir alışveriş sitesinin uygulamasını taklit eden bir link sonra da yazılım yükleme yapan 2 ayrı link oltalama (phishing) saldırısı gerçekleşip, programın hem rehberimize, hem de SMS ve Bankacılık uygulamalarına izleme ve erişim sağlıyor.

Avukat Iyaz Çimen, son zamanlarda artan SMS vurgunu hakkında açıklamalarda bulundu. Cep telefonlarına gelen kısa mesajlarla masum insanların dolandırıldığını belirten Çimen: ' Telefona gelen kısa mesajla APK dosyası ile cep telefonuna gizli bir program kuran dolandırıcılar bundan sonra sadece kullanıcının her hangi bir banka uygulamasını açmasını bekliyor ve açtığında da tüm bankacılık işlemlerini kopyalayıp hesaplarını rahatlıkla boşaltabiliyor. Uzmanlara göre uygulamayı indir linkine tıkladınız ve hatta APK dosyasını telefonunuza yüklediniz, inen programı çalıştır demediyseniz program izleme yapmaya başlamıyor. Eğer çalıştır demeden önce olayın dolandırıcıların tuzağı olduğunu fark ettiyseniz bir an önce o programı cep telefonunuzdan kaldırmanız gerekiyor.

Programı çalıştırdınız ve program izleme yapmaya başladı. Bankacılık işlemi yapmadıysanız ve e devlet uygulamasını açmadıysanız yine bir sıkıntı yok bu aşamaya kadar olayın dolandırıcıların tuzağı olduğunu anlarsanız bir anca ya programı silmeniz ya da telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekiyor. Programı çalıştırıp ve internet bankacığı işlemlerini yaptığınız anda işe iş işten geçmiş oluyor ve dolandırıcılar banka şifrelerinizi ele geçiriyor. Hatta banka hesaplarınız saniyeler içerisinde boşaltılıyor.

Dolandırıcıların; kısa mesaj(SMS), sesli mesaj veya email yoluyla telefon kullanıcılarını sahte bir bağlantıyı tıklamaya ikna ederek kandırmaya çalıştıkları yönteme SMS (smishing) ve ses (vishing) sahtekarlığı adı veriliyor.

Siber suçlular, teknolojiye aşina olmayan veya bir problem yaşayan ve kendilerine inanma olasılığı daha yüksek olan kişilerden yararlanmaya çalıştıkça bu dolandırıcılıklar giderek daha popüler hale geliyor.

Siber suçların ve bilgisayar korsanlığının herkesin başına gelebileceğinin farkında olun. Bu tip dolandırıcılar, her zaman insanları istismar etmenin yeni yollarını ararlar ve interneti kullanırken kullanıcıların çoğunun dikkatli olmayabileceğini veya kimlik avı dolandırıcılığının uyarı işaretlerini fark etmeyebileceğini bilirler. İşte bu yüzden; farklı siber suç türlerinin farkında olmak ve bunlara karşı kendimizi korumak önemlidir.

SMS Sahtekarlığı (Smishing) Nedir?
Çoğu kişi, dolandırıcıların meşru bir şirket veya kuruluş gibi davranarak kişisel veya finansal bilgilerinizi vermeniz için sizi kandırmaya çalıştıkları kimlik avı dolandırıcılıklarına aşinadır.
Peki hiç sms veya ses sahtekarlığı hakkında bir şey duydunuz mu?

SMS Sahtekarlığı (Smishing); siber suçluların, kullanıcılara kişisel bilgilerini paylaşmalarını sağlayacak veya cihazlarına kötü amaçlı yazılım yükleyecek SMS mesajları (veya metin mesajları) gönderdiği bir tür kimlik avı dolandırıcılığıdır. Siber suçluların, kullanıcıları kandırmak için SMS mesajları yerine VoIP (IP üzerinden Ses) kullanarak telefon görüşmeleri yapmaları dışında, ses sahtekarlığı (vishing) da neredeyse sms sahtekarlığının (smishing) aynısıdır.

SMS (smishing) sahtekarlığına ait mesajlar genellikle tanınmış bir şirket veya devlet kurumu gibi yasal bir kaynaktan geliyor gibi görünür. Hatta kullanıcıların hızlı bir şekilde harekete geçmesini sağlamak için tehdit ya da acil işlem yapmaya yönelik bir dil içerebilir. Bazı durumlarda mesaj, kullanıcıların kişisel bilgilerini girmeleri veya kötü amaçlı yazılım indirmelerinin istendiği sahte bir web sitesine yönlendiren bir bağlantı linki de içerebilir.

SMS Sahtekarlığı Mesajı Örnekleri
Siber suçluların, kişisel verilerinizi çalmak için kullandığı bazı SMS örnekleri:

• “Hesabınızda olağandışı bir işlem tespit ettik. Lütfen bu numarayı arayarak müşteri hizmetleri uzmanımızla iletişime geçin.”

• “Ücretsiz bir hediye çeki kazandınız! Hediyenizi almak için tıklayın.”

• “Merhaba! Kullanıcılık oluşturduğunuzu fark ettik. Üyelik işlemlerinizi tamamlamak için lütfen tıklayıp kişisel bilgilerinizi doldurun.”

• “Dikkat! Banka hesabınız kısıtlandı. Lütfen herhangi bir sahte işlemi önlemek için tıklayıp şifrenizi güncelleyin.”

• “Merhaba, ben [tanıdığınız bir kişi]! Biraz zor durumdayım ve gerçekten yardımına ihtiyacım var. Sana [ödeme gönderebileceğin bir dijital cüzden adı] bağlantısını gönderdim, bana biraz para gönderir misin?"

SMS Sahtekarlığı Ne Kadar Tehlikeli Olabilir?
Eğer bir SMS ile dolandırılırsanız, kişisel bilgilerinizi ya da paranızı çaldırabilirsiniz. Siber suçlular, SMS’i kişisel bilgilerinizi ya da kredi kartı numarası gibi finansal bilgilerinizi elde etmek veya finansal hizmetlerinize erişim sağlamak için kullanırlar.

Bankanızdan geliyormuş gibi görünen bir kısa mesaj almanız bir tür SMS dolandırıcılığı örneğidir. Bu mesajda; hesabınızda şüpheli işlem tespit edildiği ve linke tıklayarak kimliğinizi doğrulamanız gerektiği yazıyor olabilir. Eğer linke tıklarsanız; banka bilgilerinizin istendiği sahte bir web sitesine yönlendirilirsiniz. Bir kez sizin giriş bilgilerinizi edinen siber suçlular artık hesaplarınızı ele geçirmiş olurlar.

Kendinizi SMS Sahtekarlığından Nasıl Koruyabilirsiniz?
SMS dolandırıcılıklarını tespit etmek çok zor olabilir, ancak yakalayabileceğiniz bazı açık işaretler ve kendinizi korumak için atmanız gereken adımlar var.

SMS Dolandırıcılığı İşaretlerini Tanıma
SMS dolandırıcılığı mesajlarından kendinizi korumanın en kolay yollarından bir tanesi bu tip mesajların işaretlerini tanımaktır. İşte size bazı ipuçları:

• Kişisel bilgilerinizi isteyen ya da içinde link olan tüm mesajlara şüpheyle yaklaşın.

• Göndericinin adına ve numarasına dikkatle bakın. Sahte mesajlar genellikle meşru numaraya benzeyen ancak bir veya iki hanesi eksik olan sahte numaralardan gelir.

• Yazım veya dil bilgisi hatalarına dikkat edin. Bu tip hatalar, mesajın meşru olmadığının başka bir işareti olabilir.

• Aciliyet duygusu yaratan veya doğası gereği tehdit edici olan metin mesajlarına dikkat edin. Dolandırıcılar, düşünmeden hızlı hareket etmenizi sağlamak için genellikle bu taktikleri kullanır.

• Eğer gönderenden bir mesaj beklemiyorsanız, ekstra dikkatli olun.

• Eğer gelen mesajın doğru olup olmadığından şüpheleniyorsanız; direkt ilgili şirketi ya da kuruluşu arayıp teyit edin.

Bilinmeyen Mesajları Filtreleyin
SMS dolandırıcılığı ataklarından tamamen kaçınamasanız da cep telefonunuza gelen spam metin mesajlarını engelleyebilirsiniz. iPhone ve Android, sizi kimlik avı saldırılarından ve kötü amaçlı bağlantılardan korumaya yönelik spam filtreleri ve telefon numarası engelleme gibi siber güvenlik araçlarına sahiptir.

iPhone Spam Filtresi kurmak için:
1. Ayarlara girin
2. Mesajlar bölümüne gelin
3. Bilinmeyenleri Filtrele seçeneğini bulun ve açın.

Android Mobil Cihazlarda Spam Filtresi Kurmak için:
1. Mesajlar uygulamasını açın
2. Ayarları Seçin
3. Spam Koruma alanına tıklayıp aktif hale getirin.

McAfee Mobile Security Kullanın
McAfee Total Protection dijital güvenlik paketinin önemli bir parçası olan McAfee Mobile Security, telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlardan, kimlik avı saldırılarından ve diğer çevrimiçi tehditlerden korumaya yardımcı olan bir mobil güvenlik uygulamasıdır. McAfee Mobile Security, Android ve iOS cep telefonları için kullanılabilir.
McAfee Mobile Security kullanmanın faydalarından bir başkası da, SMS sahtekarlığı saldırılarını tespit etmeye ve engellemeye yardımcı olabilmesidir.
Kimlik izleme ile McAfee Mobile Security, kimlik hırsızlığına karşı koruma sağlamak için e-posta hesapları, kredi kartı numaraları, telefon numaraları, sosyal güvenlik numarası gibi hassas bilgilerinizi izler ve herhangi bir güvenlik ihlali tespit etmesi halinde sizi bilgilendirir.

Diğer Avantajları:
• Antivirus
• Çevrimiçi Gizlilik için Güvenli VPN
• Kimlik İzleme (10 E-posta için)
• Riskli Wi-Fi Bağlantılarına Karşı Kimlik Koruma
• Güvenli Tarayıcı
• Son Güncellemeler için Düzenli Sistem Taraması

Cihazınızı ve Verilerinizi McAfee Mobile Security ile Güvende Tutun
Bugünlerde mobil cihazlarımızla her zamankinden daha iç içeyiz. Telefonlarımızı, sosyal medyada sevdiklerimizle bağlantıda kalmak, işlerimizi yürütmek ve hatta en kişisel, hassas verilerimize erişmek için kullanıyoruz. Mobil siber güvenliğin giderek önemli hale gelmesi hiç şaşırtıcı değil.
McAfee Mobile Security, cihazınızı virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer çevrimiçi tehditlerden korumaya yardımcı olan kapsamlı bir güvenlik çözümüdür.
İster en sevdiğiniz web sitesinde geziyor, ister sosyal medyada arkadaşlarınızla görüşüyor ya da e-ticaret sitelerinden alışveriş yapıyor olun, McAfee Mobile Security, mobil cihazınızın güvende olduğunu bilmenin verdiği iç rahatlığını sağlar.
Öyleyse neden bekleyesiniz? Dolandırıcıların kazanmasına izin vermeyin. McAfee Mobile Security'yi bugün kullanmaya başlayın ve mobil cihazınızın ve hassas bilgilerinizin korunduğunu bilerek içiniz rahat olsun.

22 Oca 2024 - 20:37 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Şanlı Bayrak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Şanlı Bayrak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Şanlı Bayrak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Şanlı Bayrak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.