AVUKAT IYAZ ÇİMEN ' IP HIRSIZLIĞI' NI DEĞERLENDİRDİ

Avukat Iyaz Çimen IP adresi hırsızlığı hakkında açıklamalarda bulundu. 'İnternete bağlanmak için oluşturulan IP adresinin, İSS tarafından verilen benzersiz bir sayı dizisinden oluştuğunu belirterek, 'Onu çevrimiçi trafikte kullanılan bir tür teslimat adresi olarak düşünebilirsiniz. Her zamankinden farklı bir Wi-Fi’ye bağlanır veya yeni bir eve taşınırsanız, IP adresiniz de konumunuzla birlikte değişecektir.' dedi.

Avukat Iyaz Çimen IP hırsızlığı hakkında açıklamalarda bulundu. IP adresinin telefon numarası veya evlerin açık adresi gibi hassas bilgileri içermediğini belirterek,  Ancak bilgisayar korsanları halen IP adresi bilgisini aleyhinize kullanabilir. Hatta bir siber suçlu IP adresinizi biliyorsa, bunun son derece ciddi sonuçları olabilir. Örneğin: Birisi gerçek hayattaki konumunuzu öğrenip mahremiyetinize müdahale edebilir. IP adresiniz hangi şehirde olduğunuzu gösterir, bu yüzden kötü niyetli biri bunu size zarar vermek için kullanabilir. Örneğin sosyal medya hesabınızda tatile gideceğinizi ilan ettiğinizi düşünelim: Bir suçlu, sadece biraz daha araştırma yapıp açık adresinizi tespit ettikten sonra, siz yokken evinizi soyabilir.
Birisi cihazınızı hacklemek için IP adresinizi kullanabilir. İnternet, bir bağlantı sunmak için portları ve IP adresinizi kullanır. Her IP adresi için binlerce port vardır ve adres bilgisine sahip bir bilgisayar korsanı, tüm bu portları tek tek deneyerek belirli bir bağlantıya karşı bir kaba güç (brute force) saldırısı düzenleyebilir. Böyle bir saldırının sonucunda örneğin telefonunuzu ele geçirebilir ve bilgilerinizi çalabilir. Bir siber suçlu cihazınıza erişirse, ona IP adresinizi ifşa edecek kötü amaçlı bir yazılım da yükleyebilir.
Birisi IP adresinizi ele geçirmek için kimliğinizi taklit edebilir. İSS’niz bile IP adresinizi başka birine ifşa edebilir. Sosyal medyadaki adınızı ve hakkınızdaki diğer kişisel bilgileri bilen siber suçlular, kullandığınız İSS ile iletişime geçip kimliğinizi taklit ederek IP adresinizi öğrenebilir veya kişisel bilgilerinizi çalmak için bir vishing saldırısı düzenleyebilir. Telekom operatörleri her ne kadar büyük miktarlarda kişisel bilgiler içeren sistemlere sahip olsalar da, o sistemleri de insanlar kullanır ve kandırılmaları mümkündür.
İşverenler yaptıklarınızı takip edebilir. IP adresleri İSS’ler tarafından verilir ve her kullanıcıya farklı bir adres atanır. İş ağına bağlandığınızda, işverenleriniz bu adresi kullanarak sizi tanımlayabilir, çevrimiçi yaptığınız her şeyi görebilir ve takip edebilir. Bu da gizliliğinizin neredeyse tamamen ortadan kalktığı anlamına gelir.
Bir bilgisayar korsanı size karşı DDoS saldırısı düzenleyebilir. Bir bilgisayar korsanı IP adresinizi biliyorsa, size karşı bir DDoS (Distributed Denial of Service – Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırısı düzenleyebilir. DDoS saldırısını düzenleyen bilgisayar korsanı, bir bilgisayar ordusunu kontrol eder ve bu ordudaki bilgisayarlar, cihazınıza sahte trafik istekleri göndererek onu tamamen “boğar”. Böylelikle, internet bağlantınız kesilir ve tamamen kapanır.
Siber suçlular yasa dışı faaliyetlerin suçunu size atabilir. Bilgisayar korsanlarının ulusal güvenliği tehdit eden yasa dışı içerikleri ve kendilerine kadar takip edilmesini istemedikleri her şeyi indirmek için hacklenmiş IP adresleri kullandıkları bilinmektedir. IP adresinizi korumak, bu nedenle kendinizi korumakla eşdeğerdir.

 

İnternet Protokol adresi (kısaca IP adresi) bir kişinin kimlik kartına çok benzer bir işlev görür; ağdaki bir bilgisayarı tanımlayan benzersiz bir karakter dizisidir. Her IP benzersizdir ve bilgisayarın genel konumu gibi bazı ilginç bilgileri temsil eder.  Dijital güvenlik şirketi ESET bir bilgisayarın çevrimiçi kimliği olan IP adresinin neden kaydedilmeye çalışıldığını irdeleyerek kötü niyetli aktörlerin neler yapabileceğini inceledi.

 

IP hırsızlığı genellikle tıklandığında IP adresinizi kaydeden ve saklayan bir bağlantıdır. Birileri IP'yi web üzerinde izlemek için başka bir araç kullanabilir ve ağdaki çeşitli web sayfalarıyla etkileşimlerini not edebilir. Bir IP'nin sağlayabileceği bilgi miktarı oldukça düşük olmasına rağmen, yine de tanımlanabilir bir veri parçasıdır ve eğer biri bunu yapmak için zaman ve kaynak ayırırsa, yasadışı amaçlar için kullanılabilir. Size rastgele bağlantılar gönderen masum kullanıcılar gibi görünse bile çevrimiçi tehditlere karşı dikkatli olarak saldırganlardan bir adım önde olabilirsiniz.

 

IP adresini kimler neden kaydetmek ister

IP adresinin kaydedilmek istenmesinin birkaç nedeni vardır. Bazı çevrimiçi mağazalar misafirlerini reklamlarla hedeflemeyi daha kolay bulabilir. IP genel bir konum verdiğinden, mağazalar reklamları daha kişisel olacak şekilde özelleştirebilir. Bu aynı zamanda sosyal medya web siteleri tarafından, bağlı bir bağlantıya tıkladığınızda ilgi alanlarınızı kaydetmek için de yapılır. Kullanıcılardan bağlantıları olağandışı göründüğünde yeniden kimlik doğrulaması yapmalarını isteyerek dolandırıcılığı önlemeye de yardımcı olur. 

 

Bir çevrimiçi mağaza veya web sitesi IP adresinizi belirleyebildiği gibi, kötü niyetli aktörler de IP adresinizi ele geçirebilir. Elde edeceği diğer bilgiler ile birlikte farklı amaçlar için IP adresinizi kullanabilir.  

 

Hedefleme ve izleme  IP adresi, diğer bilgilerle birleştiğinde, bir kişinin veya şirketin kötü niyetli nedenlerle hedeflenmesini kolaylaştırabilir çünkü IP, kişinin yaklaşık coğrafi konumunu ele verir. Ayrıca diyelim ki güvenliği ihlal edilmiş halka açık bir Wi-Fi'ye bağlandıysa, bir dolandırıcı kullanıcının çevrimiçi etkinliğini bununla izleyebilir.

DDOS saldırıları  Kötü niyetli bir aktör, bir bireyin ya da şirketin IP adresini ele geçirerek, bu adresi sahibinin internet bağlantısını çökertmek için kullanabilir.

Sosyal mühendislik -Zeki bir dolandırıcı, IP'yi bir bireyden veya hatta bir şirketten daha fazla bilgi edinme aracı olarak kullanabilir. Bunu muhtemelen başka bir oltalama yöntemi takip edecek veya eşlik edecek ve potansiyel olarak daha büyük bir siber saldırıya dönüşecektir.

IP'nin kötüye kullanımı  Akıllı bir suçlu, bağlantınızı taklit ederek ve izniniz olmadan yasadışı faaliyetlerde bulunarak IP adresinizi kötüye kullanabilir. Özünde, dolandırıcı IP'nizi bir VPN gibi kullanmış ve kendi bağlantısını sizinkiyle maskelemiş gibi olur.

 

IP hırsızlığına karşı nasıl korunulur?

Kullanıcıların  kendilerini korumasının birçok yolu var ancak temel olarak dikkat edilmesi gereken üç temel konu şu şekilde özetlenebilir;

İnternette rastgele bağlantılara asla tıklamayın. Bunun sık sık tekrarlanması gerekir ve tıkladığınız bağlantı her zaman bir IP yakalayıcı değil kötü amaçlı bir bağlantının başka bir biçimi de olabilir ve bu da kötü amaçlı yazılım bulaşmasına neden olabilir. 

VPN kullanın. Muhtemelen kendinizi korumanın en iyi yolu, trafiğinizi diğer düğümler üzerinden yönlendirerek kendi adresinizi maskeleyen, IP'nizi ve konumunuzu gizleyen premium bir VPN hizmeti kullanmaktır. Ücretsiz VPN hizmetlerinden uzak durmanızı öneriyoruz çünkü bu hizmetler kötü amaçlı yazılım içerme, zayıf güvenlik koruması nedeniyle bir güvenlik tehlikesine yol açma veya kişinin verilerinin kaydedilip üçüncü taraf reklamcılara satarak kişinin gizliliğine zarar verme olasılığı nedeniyle risklidir.

Güvenlik duvarınızı güvence altına alın. Yönlendiriciniz ve diğer cihazlarınız için güçlü parolalar belirleyin ayrıca internet ile aranızda koruyucu bir bariyer oluşturmak için güvenlik duvarı korumanızı geliştirebilecek çözümler kullanın.

24 Şub 2024 - 21:42 - Yazılım & Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Şanlı Bayrak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Şanlı Bayrak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Şanlı Bayrak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Şanlı Bayrak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.