AVUKAT IYAZ ÇİMEN ' SAĞLIKTA ÖMÜR BOYU GARANTİSİ' Nİ DEĞERLENDİRDİ

Avukat Iyaz Çimen vatandaşlara uyarıda bulunarak, '2013 yılında Özel Sağlık Sigortası Yönetmeliği’nde bir değişiklik yapıldığını ve ömür boyu yenileme garantisi ile ilgili düzenlemelerin sağlandığını belirterek buna göre sigorta şirketleri yenileme garantisi olan ürün ile olmayan ürünü ayrı ayrı sunmaya başladı. Bu konuda dikkatli olmak gerekiyor' dedi.

Avukat Iyaz Çimen, vatandaşların sigorta konusunda zaman zaman yaşadıkları sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, 'Sigortada ömür boyu yenileme garantisi (ÖBYG), sigorta şirketinin tamamlayıcı ya da özel sağlık sigortanın kapsamını değiştirmeden ömrün boyunca yenileyeceğine dair verdiği taahhüttür. Yani mevcut poliçe planında yer alan teminat ya da ödeme limitlerini senin aleyhine olacak şekilde değiştirmeme sözünü vermesidir.

Ömür boyu yenileme garantisini kazanmak sağlık hizmeti konusunda birçok avantaja sahip olmayı sağlar. Sigorta şirketi ÖBYG hakkının olmadığı sigortalılık döneminde mevcut ya da riskli hastalık ve rahatsızlıklarına ek prim, limit veya katılım payı uygulayabilir ya da bunları teminat kapsamı dışında bırakabilir. Fakat ömür yenileme garantisi aldıktan sonra prim dahil olmak üzere sigorta şartlarının sizin aleyhinize değiştirilmesi mümkün değildir. Bu açıdan ömür boyu yenileme garantisi hakkını kazanmak oldukça önemli ve avantajlıdır. 

Ayrıca belirtmekte fayda var sigorta şirketleri tamamlayıcı (TSS) ve özel sağlık sigortası (ÖSS) ürünlerini ÖBYG uygulaması olan ve olmayan şeklinde ayrı ayrı sunarlar. Bu açıdan ömür boyu yenileme garantisine sahip olmak için öncelikle bu hakkı kapsayan bir poliçe tercih etmek gerekir. TSS ve ÖSS özel şartlarında ömür boyu yenileme garantisi kapsamının belirtilmesi zorunludur. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasında bazı şirketler ömür boyu yenileme garantisi verirken bazı şirketler ise yalnızca yenileme garantisi verirler. Yani yenileme garantisi ömür boyu değilde belirli süreli olabilir. Dolayısıyla şirketin vermiş olduğu garantinin ömür boyu dışında bir yenileme garantisi olup olmadığına dikkat etmek gerekir.  

Özel Sağlık Sigortası Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?


Özel sağlık sigortası varsa ise ve en az 3 yıl süreyle aynı sigorta şirketinden poliçe yaptırılmışsa ömür boyu yenileme garantisi kazanabilirsiniz. Bu hak ile poliçende sahip olduğun haklar sonradan değiştirilemez ve teminat dışında değerlendirilemez. 

Yenileme yapmanız gereken süre sigorta şirketlerinin kendi uygulamalarına göre değişebilir. Özel sağlık sigortasında ÖBYG hakkını alabilmek için yine ömür boyu yenileme garantisi veren bir sigorta şirketi tercih etmek gerekir.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nasıl Kazanılır?


TSS ve ÖSS ömür boyu yenileme garantisini poliçenin 3-4 yıl üst üste yenilenmesi ile kazanabilirsin. Ancak bu süre de bağlı olduğun sigorta şirketine göre değişkenlik gösterebilir. 
Bu süre sonucunda ömür boyu yenileme garantisi alabilmek için sağlık taraması yaptırmak gerekir. Sigorta şirketi tarafından sigortalı olduğunuz süre boyunca geçirmiş olduğunuz tüm hastalıklar ve sağlık poliçenin kullanım durumu incelenir. 
Bu incelemeyle birlikte uygun görülme durumunda sigorta şirketi, size sağlık poliçeni ömür boyu yenileyeceği sözünü verir. 
Bu noktada sağlık sigortası yaptırdıktan sonra poliçeyi düzgün kullanman büyük önem taşır. Eğer en ufak rahatsızlıkta sigorta şirketinden hasar talebinde bulunursan üç yıl gibi bir süre sonunda yapılan risk değerlendirmesi ile birlikte yenileme garantisinden faydalanma hakkını kaybedebilirsiniz

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Kazandıktan Sonra Avantajları Nelerdir?

Sağlık sigortası ömür boyu yenileme garantisinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Ömür boyu yenileme garantisi sayesinde sağlık sigortası poliçeni düzenli olarak yenilemen durumunda senden ek prim alınamaz ve teminat kapsamı da daraltılamaz. Bu durum hem senin hem de sigorta şirketin için avantaj sağlar.
Sağlık sigortası yenileme garantisi ile birlikte sen ek prim ödemesinden kurtulursun sigorta şirketin ise sana daha iyi hizmet sunma fırsatı yakalar.
Ağır maliyetli hastalıkların için muafiyet uygulanmaz, tüm masrafların sigorta şirketin tarafından karşılanır.
Katılım payı oranının artırılamaz ve teminat limitlerin de düşürülemez.
Ömür boyu yenileme garantisi kazanırsan her yıl önceki sigortalılık dönemine ilişkin değerlendirme şartlarına uygunluğun konusunda yazılı ya da elektronik bilgilendirme alırsınız.

Steel Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Abdullah Özcan, sağlık sigortalarında şirketler ile sigortalıları karşı karşıya getiren konuların başında “ömür boyu yenileme garantisi”nin geldiğine dikkat çekerken, “poliçe yaptırırken önceliğiniz, ödeyeceğiniz prim değil, poliçenizin (ÖBYG) ömür boyu yenileme garantisi’ni kapsaması olmalıdır.” dedi.

Sigorta şirketlerinin tamamlayıcı (TSS) ve özel sağlık sigortası (ÖSS) ürünlerini, ÖBYG teminatı olan ve olmayan şeklinde ayrı ayrı sunduklarına da değinen Özcan, ömür boyu yenileme garantisi sayesinde sigortalının daha sonra ortaya çıkacak sağlık sorunları nedeniyle ek prim alınması veya teminat kapsamının daraltılması gibi sorunlarla karşılaşmayacağını kaydetti.

2013 yılında Özel Sağlık Sigortası Yönetmeliği’nde bir değişiklik yapılarak,ömür boyu yenileme garantisi ile ilgili düzenlemeler yapıldı.Buna göre sigorta şirketleri yenileme garantisi olan ürün ile olmayan ürünü ayrı ayrı sunmaya başladı. Aynı uygulama halihazırda tamamlayıcı sağlık sigortaları için de geçerli.Sigorta şirketleri farklı bekleme süreleri ve risk değerlendirmeleri uygulamaları ile bu garantiyi sigortalılarına sağlıyorlar. Yenileme garantisi, sigortalının gelecekte karşılaşabileceği ve tedavi maliyeti yüksek olan her türlü hastalık için edindiği bir güvence.

Steel Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Abdullah Özcan, sağlık sigortalarında şirketler ile sigortalıları karşı karşıya getiren sorunların en başında( ÖBYG) ömür boyu yenileme garanti konusunun geldiğini bildirdi. Özcan, “Sigorta şirketleri TSS ve ÖSS ürünlerini ÖBYG uygulaması olan ve olmayan şeklinde ayrı ayrı satıyorlar.Bu nedenle ÖBYG’ye sahip olmak için öncelikle bu hakkı kapsayan bir poliçeyi satın almalısınız. TSS ve ÖSS poliçelerinin özel şartlar bölümünde yenileme garantisi kapsamı açıkça belirtilir. Poliçenizi alırken mutlaka bu bölümü titizlikle incelemelisiniz veya acentenize danışıp bilgi almalısınız.”dedi.

ÖBYG’nin sağlık hizmeti konusunda bir çok faydaya sahip olunmasını sağladığını da kaydeden Özcan,sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sigorta şirketleri ÖBYG’nin henüz geçerli olmadığı sigortalılık döneminde mevcut ya da risk taşıdığınız hastalıklarınıza ek prim ve limit uygulayabilir. Ayrıca bunları teminat dışında da bırakabilir. Ancak ÖBYG alındıktan sonra prim,limitler vb de dahil olmak üzere sigorta şartlarını sigortalı aleyhine değiştiremez. ÖBYG kazandıktan sonra ortaya çıkan hastalıkları kapsam dışı bırakamaz. Kanser vb gibi tehlikeli bir hastalık geçirilse bile sigorta şirketi hastalık giderlerini karşılar.”

 

ÖBYG süreleri şirketlere göre farklılık gösterebiliyor

Ömür boyu yenileme garantisi’nin bazı şartları bulunduğuna da değinen Abdullah Özcan,bu garantiye sahip olacak şartların poliçenin başlangıcında ;sigortalının sağlık geçmişi,taşıdığı riskler ve mevcut hastalıkları incelenerek belirlendiğini söyledi. Özcan,Önceden var olan riskli bir hastalığın saptanması halinde bu hastalığın teminat dışında bırakılabildiğini de belirtti. ÖBYG verilmeden önce poliçe şartlarının belirlenmesinin önemine de dikkat çeken Özcan,hak kazanımı olduktan sonra mevcut teminat kapsamında sigortalı aleyhine hiçbir değişiklik yapılamayacağının altını çizdi.

ÖBYG hakkı kazanımı için belirli bir sürenin geçmesi gerektiğini kaydeden Özcan,bu sürenin şirketlere göre farklılık gösterse bile 3-4 yılı geçmediğini belirtti. Sigortalının yaşının da ÖBYG için önemli bir kriter olduğunu aktaran Özcan,yaş sınırının genel olarak 18-65 yaş olduğunu bildirdi.

Öte yandan, tamamlayıcı sağlık sigortalarında sigortalanma yaş aralığının 0-59 yaş olduğuna dikkat çeken Özcan, “Eğer 57 yaşında TSS yaptırırsanız ve yenileme garantisi hakkı 3 yıl sonra ise yaş sınırını geçtiğiniz için bu haktan yararlanamayabilirsiniz.” dedi.  

12 Mar 2024 - 00:53 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Şanlı Bayrak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Şanlı Bayrak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Şanlı Bayrak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Şanlı Bayrak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.