AVUKAT IYAZ ÇİMEN ' KİŞİSEL VERİ HIRSIZLIĞINDAN KORUNMA' YI DEĞERLENDİRDİ

Avukat Iyaz Çimen, Kişisel verilerin korunması günümüzde önemli ihtiyaçlardan bir tanesi olduğunu belirterek, 'Kişisel verilerin korunması kişiyi mağdur olmaktan ve güvenlik açıklarından da korumaktadır. Hal böyle olunca kişisel verilerin korunması da bu noktada önem teşkil etmektedir.'

Avukat Iyaz Çimen, kişisel verilerin korunması yönünde uyarılarda bulunarak günümüzün en değerli petrolünün kişisel veriler olduğunu hatırlatıyor. Kişisel verilerin gerçek bir kişinin tanınmasına tanımlanmasına neden olabilecek her türlü bilgi olduğunu, (Ad, soyad, adres, e-mail adresi, bilgisayarınızın IP adresi, taşıt plakası ve benzeri birçok veri kişi ile ilişkilendirilebilir kişisel verilerdir.)

Özel Nitelikli Kişisel Veri; kişilerin ırkı, sağlık bilgileri, cinsel hayatı gibi bilgilerdir. (Özel Nitelikli Kişisel Veriler’ in şirket kayıtlarına herhangi bir amaç ile geçmesi durumunda kanunda belirtilen kuralların uygulanması dışında, kurul tarafından belirlenen önlemlerin alınması şarttır.)

Dijital dünyada ne zaman çevrimiçi olsak, arkamızda bir veri izi bırakıyoruz. Hayatlarımız dijital teknoloji ile giderek daha fazla iç içe geçerken dijital ayak izlerimiz de büyümeye devam ediyor. Sosyal medyada paylaşım yaparken veya çevrimiçi ürün satın alırken oluşturduğumuz bazı veri parçaları, internetin gölgelerinde gizlenen siber suçlular için büyük değer taşıyabilir. 

 

Her birimiz potansiyel olarak finansal dolandırıcılıktan gasp kampanyalarına kadar bir dizi tehditle karşı karşıya olduğumuzdan kişisel bilgilerimizi korumanın önemini kavramış olmamız gerekiyor. Dijital güvenlik şirketi ESET kişisel verilerin öneminin altını çizerek kendimizi korumak için alabileceğimiz önlemleri sıraladı. 

 

Dolandırıcılar kişisel verilerimizi neden hedef alıyor?

1. Finansal dolandırıcılık 

Finansal dolandırıcılık dijital çağın en yaygın tehditlerinden biridir. Kişisel veriler finansal varlıklarınıza açılan bir kapı görevi görmektedir ve bu da onları her zaman çok para kazanmayı isteyen siber suçlular için birincil hedef haline getirmektedir. Banka kartı bilgilerini korumak sağduyulu bir davranış olsa da bu dikkati bizi tanımlayan diğer tüm bilgilere de yaymak ve banka hesaplarımıza yetkisiz erişimi önlemek için her türlü kişisel bilgiyi koruma konusunda proaktif olmak da aynı derecede önemlidir. 

2. Kimlik hırsızlığı 

Kimliğiniz, suçlulara sizin adınız altında dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunma olanağı verir; bu da yalnızca mali refahınızı tehlikeye atmakla kalmaz, aynı zamanda itibarınızı, güvenilirliğinizi ve genel refahınızı da zedeler. Çalıntı kimlikleri kullanan siber suçlular, “şüphelenmeyen kurbanlar adına” çok çeşitli dolandırıcılık faaliyetleri gerçekleştirebilir, finansal istikrarlarını ve kişisel bütünlüklerini tehlikeye atabilir.  

3. Fidye yazılımları ve gasp 

Fidye yazılım tehdidi yıllardır dijital ortamda büyük bir tehdit olarak varlığını sürdürüyor. Özellikle kişisel belgeler, hassas iş verileri ve yeri doldurulamaz anılar söz konusu olduğunda, cihazlarınızın ve verilerinizin aniden kilitlenmesinin psikolojik etkisi çok büyüktür.  

4. Karanlık web satışı 

Kişisel veriler, hem karanlık web olarak bilinen internetin keyifsiz yeraltı dünyasında hem de Telegram gibi ana akım sosyal medya platformlarının gölgeli girintilerinde kazançlı bir meta haline geldi. Çalınan giriş bilgilerinden, sosyal güvenlik kartı detaylarına ve bebeklerin kişisel verilerine kadar her şey kapanın elinde kalıyor. 

5. Hesap hırsızlığı 

Hesap hırsızlığı, suçluların sosyal medya siteleri, e-posta hizmetleri ve diğer platformlar da dahil olmak üzere çevrimiçi varlığınızın çeşitli yönlerine sızmaları için doğrudan bir yoldur. İçeri girdikten sonra, dolandırıcılık faaliyetleri gerçekleştirmek, kötü amaçlı yazılım yaymak veya kimliğinizi tehlikeye atmak için bu erişimden yararlanırlar. İster verilerimizi depolayan bir şirket, hesap veya hizmetteki veri ihlali nedeniyle olsun ister çevrimiçi ortamda isteyerek paylaştığımız bilgiler sayesinde olsun, saldırganlar genellikle sadece ad, soyad, doğum tarihi veya elde edilen diğer verilerin kombinasyonlarını kullanarak parolalarımızı kırabilir. 

6. Oltalama mesajları 

Oltalama, özellikle de spearphishing olarak bilinen hedefli tür, belirli kişi veya kuruluşlara yönelik ikna edici mesajlar oluşturmak için kişisel verilerden yararlanabilir. Siber suçlular hedeflerini titizlikle araştırarak isimleri, iş unvanları, şirket bağlantıları ve hatta kişisel ilgi alanları veya faaliyetleri gibi bilgileri toplayabilir. Saldırganlar ellerindeki bu verilerle, taktiklerini meşru ve ilgili görünecek şekilde uyarlayarak başarı olasılığını artırabilir. 

7. Kurumsal casusluk 

Kişisel veriler yalnızca “sıradan” siber suçluların ilgisini çekmez; rakip şirketler, hükümetler ve diğer gruplar da bu hassas bilgilerin peşindedir. Kurumsal casusluk alanında, kişisel veriler stratejik avantajlar sağlama ve hedefli saldırıları kolaylaştırma potansiyeli nedeniyle arzulanmaktadır. Çalışanlardan çalınan veriler, sonuçları kişisel gizliliğin çok ötesine geçebilecek hedefli saldırılar için araç haline gelebilir.  

 

Kendinizi korumak için 7 ipucu 

Verilerinizin siber suçluların hedefine girme riskini büyük ölçüde azaltacak birkaç basit önlem var. 

  • İstenmeyen e-postalara, mesajlara veya kişisel bilgi taleplerine karşı dikkatli olun ve şüpheli bağlantılara tıklamaktan veya bilmediğiniz kaynaklardan gelen ekleri indirmekten kaçının. 
  • Çevrimiçi bilgi paylaşımı söz konusu olduğunda ihtiyatlı olun. 
  • Her bir hesabınız için güçlü ve benzersiz parolalar kullanın. 
  • İmkan tanıyan her hesapta iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin. 
  • Banka hesaplarınızı, kredi raporlarınızı ve diğer finansal hesaplarınızı herhangi bir yetkisiz faaliyete karşı düzenli olarak izleyin. Şüpheli işlemleri veya kimlik hırsızlığı belirtilerini derhal bildirin.  
  • İhlal edilen parola uyarılarını takip edin ve böyle bir bildirim aldıktan sonra derhal harekete geçin. 
  • Tüm cihazlarınıza saygın bir güvenlik yazılımı yükleyin. 

25 Nis 2024 - 12:44 - Yazılım & Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Şanlı Bayrak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Şanlı Bayrak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Şanlı Bayrak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Şanlı Bayrak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.