KOÇ ÜNİVERSİTESİ’NDE GÖRME ENGELLİLERİN DÜNYASINI AYDINLATACAK PROJEYE AVRUPA ARAŞTIRMA KONSEYİ’NDEN DESTEK

Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu, Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council - ERC) tarafından verilen “

KOÇ ÜNİVERSİTESİ’NDE GÖRME  ENGELLİLERİN DÜNYASINI AYDINLATACAK PROJEYE
  AVRUPA ARAŞTIRMA KONSEYİ’NDEN DESTEK

 

Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu, Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council - ERC) tarafından verilen “Konsolidatör Hibe” desteğini almaya hak kazandı. 2 milyon avroluk destek fonu, Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu’nun yürüttüğü “Retina Ağ Optoelektroniği” projesi kapsamında yeni retina implantların geliştirilmesi için verildi. Doç. Dr. Nizamoğlu tarafından geliştirilecek olan esnek, biyouyumlu ve güvenilir implantlar görme engeline karşı yüksek görme keskinliği ve geniş görüş alanı sunmayı hedefliyor.

 

Avrupa Araştırma Konseyi’nin (European Research Council - ERC) yeni endüstrilerin, pazarların ve sosyal yeniliklerin temelini oluşturabilecek bilimsel ve teknolojik keşiflerini sürdürmek için dünyanın her yerinde çalışmalarını yürüten ve Avrupa'da çalışmaya hazır en iyi araştırmacılara sunduğu hibe kaynaklarından bir yenisi daha sahiplerini buldu. Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu beş yıl süreyle 2 milyon avro’luk ERC Konsolidatör Hibe desteği almaya hak kazandı.

 

Kariyerlerinde belli bir aşama kaydetmiş araştırmacılara verilen ERC Konsolidatör Hibe desteğine bu yıl yapılan 2.652 başvuru arasından büyük bir çekişme sonucunda yalnızca yüzde 12’si bu desteği almaya hak kazandı; 313 projeye toplam 632 milyon avro destek verilecek.

 

Bugüne kadar Türkiye’den ERC desteği alan 36 projenin 20’si Koç Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yürütülüyor. Bunların 15’i ana proje desteği, 5’i ise ticarileştirme amaçlı ek ERC desteği olan Kavram Kanıtlama Hibesi almış olup, ana projelerin 8’i mühendislik, 5’i sosyal bilimler ve 2’si de moleküler biyoloji ve genetik alanındaki araştırmalardan oluşuyor.

 

2014’te de “Yeni Nano-mühendislik Ürünü Optoelektronik Biyo-arayüzler” adlı projesiyle ERC Başlangıç Fonu almaya hak kazanan Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu, ışık enerjisini kontrollü şekilde iyonik akımlara çevirerek nöronları uyaran aygıt mimarileri gösterdi. Bu kez destelenmeye layık bulunan projesi ile görme engeline çare olacak retina implantı geliştirmeyi amaçlıyor. Sarı nokta ve Retinitis Pigmentosa (gece körlüğü olarak da bilinen) gibi yaygın hastalıklardan dolayı meydana gelen fotoreseptörlerin (retinada bulunan ve ışığı elektrik sinyallerine dönüştürebilen özelleşmiş nöronlar) dejenerasyonu görme engelinin en önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Fotovoltaik (ışık enerjisini elektriğe çevirebilen) retina implantları, fotoreseptör dejenerasyonundan kaynaklanan görme kaybını düzeltmek için günümüzde başvurulan en heyecan verici elektronik çözümlerden biridir. Günümüzde fotodiyot tabanlı çalışan mevcut implantlarda bu diyotlar piksel boyutlarının küçültülmesi, verimlilik ve retinanın mekanik ve yapısal özellikleriyle uyumluluk açısından karşılaştığı zorluklar nedeniyle geri kazanılan görme yetisi çok düşüktür ve resmi körlük seviyesinin altında kalır. 

 

Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu’nun bir çözüm olarak sunduğu, yeni “retina ağ optoelektroniği” kavramıyla retina implantları bazı hayati özellikleri aynı anda karşılayacak. 

Bu özellikler:

Yüksek görme keskinliği için yüksek piksel yoğunluğu,
Optimal görme kalitesi için retinanın doğal eğriliğine uygunluk, 
Geniş bir görüş alanı için büyük bir retina alanı kapsaması,
Bozulmadan kalan fotoreseptörleri sağlam tutmak için nöronlarla sağlıklı entegrasyon, 
Biyouyumluluk, 
Güvenli kapasitif akım kullanımı, 
Enjekte edilebilirlik, 
İstendiğinde çıkarılabilirlik olarak sıralanıyor.
 

Alanında İlk Olacak

Görme engelinin en önemli nedenlerinden olan fotoreseptörlerin dejenerasyonunu ve fotoreseptör hücre kaybını önlemek için başvurulan ilaç enjeksiyonları, kök hücre, optogenetik, gen terapisi gibi yöntem ve stratejiler ne kadar umut verici olsalar da, şu anda ne yazık ki önemli sınırlamaları var. Bunların yerine geliştirilen, diğer alternatif yaklaşımlar da çeşitli üretim güçlükleri ve kalite kısıtları gibi nedenlerle üretimde değil.

Bu nedenle geniş alanlı ve yüksek çözünürlüklü retina implantları için, aynı anda yüksek verimle çalışabilen, esnek ve solüsyon-bazlı fabrikasyon tekniği kullanılarak üretilebilen fotodiyot tabanlı retina implantlarına acilen ihtiyaç duyuluyor. Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu ve ekibi de bu amaçla, nanomalzemeler ve geleneksel olmayan elektronik yaklaşımları birleştirerek “retinal ağ optoelektroniği” adını verdikleri yeni retina implantları geliştirecekler.

Geliştirdikleri implantların hayvanlar üzerindeki görme yetisinin geri kazanım deneyleri ise Paris’teki Institute de la Vision’da, Enstitü Direktörü Dr. Serge Picaud ile birlikte yürütülecek.  

Koç Üniversitesi Hakkında

1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize, insanlığa ve Türkiye'ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 43 yüksek lisans ve 30 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi'nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde 68’i burslu olarak eğitim görmektedir. Koç Üniversitesi'nde öğrenim gören 8.345 öğrenci bulunuyor. Koç Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programlarından bugüne değin 18.000’den fazla öğrenci mezun oldu. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısında Türkiye'deki eğitim kurumlarının arasında en üst sıralarda yer alır.

 

Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu Hakkında

Dr. Nizamoğlu, Doktora derecesini 2011 yılında Bilkent Üniversitesi'nde aldıktan sonra, Harvard Medical School ve ABD'deki Massachusetts General Hospital’e bağlı Wellman Center for Photomedicine ile ortaklaşa Bullock-Wellman Fellow olarak fotonik, malzeme bilimi ve tıp alanlarını birleştiren multidisipliner araştırma çalışmalarına devam etti. 2013 yılında Özyeğin Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı ve Şubat 2015’ten itibaren Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde çalışmalarına devam ediyor. 2014 yılında Türkiye’nin 7. kabul alan ERC projesini ülkemize kazandırdı. Dünyanın en eski ve prestijli teknoloji dergilerinden olan MIT Technology Review tarafından bilim ve teknolojiye etki eden 35 yaş altı mucitlerden biri seçildi. TÜBİTAK Teşvik Ödülü, TÜBA GEBİP Ödülü, YÖK tarafından verilen Fen ve Mühendislik Bilimleri Kategorisinde 2021 yılı En Başarılı Doktora Tezi Danışmanı Ödülü ve Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı’na (BAGEP) layık görülmüştür. Nanomalzeme sentezinden aygıt fabrikasyonuna fotoelektrokimyasal karakterizasyondan tek-hücre elektrofizyolojisine kadar nanoteknoloji, biyoelektronik ve optoelektronik alanlarını kapsayan multidisipliner ve özgün araştırma çalışmaları yürütmektedir. Körlüklere karşı nanoteknolojik suni retina implantları, ultra-verimli LED’ler ve güneş enerjisi hasatlama aygıtları üzerine çalışmaktadır.

https://mysite.ku.edu.tr/snizamoglu/

ERC desteği nedir?

Avrupa Araştırma Konseyi - European Research Council (ERC) - en özgün ve yenilikçi bilimsel araştırmalara destek sağlayan, Avrupa’nın bilimsel alanda en prestijli ve tanınmış kurumudur. ERC desteği, Avrupa Birliği tarafından sağlanan diğer fonlardan farklı olarak bir araştırma grubu, kurum veya konsorsiyuma değil, tek bir araştırmacıya verilir. Projeyi alan kişi Avrupa çapında istediği kuruma bu projesini taşıyabilme hakkına sahiptir. ERC projelerinin, kariyerinin farklı aşamalarındaki araştırmacılara yönelik üç programı var. Bunlardan ilki, doktora sonrası 0-7 yıl (Starting -1,5 milyon avro), ikincisi 7-12 yıl (Consolidator – 2 milyon avro) ve üçüncüsü de 12 yıl ve sonrasında ileri düzey araştırma yapanlara (Advanced – 2,5 milyon avro) verilir. Bugüne kadar ERC desteği almış yedi araştırmacı aynı zamanda alanlarında Nobel Ödülü’ne de layık görülmüştür.

 

 Hem ERC hem de NOBEL Ödülü alan araştırmacılar:

Serge Haroche

Konstantin Novoselov

James Heckman

Theodor Hänsch

Jean-Marie Lehn

Christoforos Pissarides

Sir Peter J. Ratcliffe

18 Mar 2022 - 18:25 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Şanlı Bayrak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Şanlı Bayrak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Şanlı Bayrak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Şanlı Bayrak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.