İZLEM

İZLEM’de

 (Gelişimi Birlikte İzleyeceğiz)

Önümüzdeki günlerde açılış hazırlığında olduğumuz Özel İzlem Ana Okulu'nda Müdürlük görevinde çocuklarla çalışmaya hazırlanıyorum.

Ve Uzun zamandır ara verdiğim Köşe yazılarıma bugünkü yazımla devam ediyorum.

Eğer çocuklarınız anaokuluna başlayacak veya halen bir anaokulunda okuyorsa, Siz Sevgili ebeveynler lütfen bu yazıma bir göz atınız.

Çünkü Anaokulu Çocuğunuzun geleceğine ilk temas eden ve onları eğitim hayatlarına hazırlayan, yetiştiren en önemli eğitim kurumudur.

Kurumun kalitesi ise çocuğunuzun geleceğini size gösterecektir. Ebeveyn olarak okul öncesi kurum seçiminde hassas ve titiz davranmanız, Kurum ile iş birliği içinde olmanız çocuklarınızın gelecek yaşantıları için çok değerlidir.

Yaptığımız araştırmalarla Kurum olarak önceliğimize Aileyi okul öncesi eğitim konusunda bilinçlendirmekle başlayacağız.

Çocuğunuzu anaokuluna gönderirken tam olarak beklentileriniz neler karar verip ona uygun olan okulu tercih etmelisiniz.

Altını çizerek söylüyoruz ki 3-6 yaş aralığı çocukların gelişimi için hayati öneme sahip. Gözünden sakındığı çocuğunun iyi bir anaokuluna gitmesini her anne baba ister. Bunun için Ebeveyn iyi bir araştırma yapmalı. Özel İzlem

 Anaokulu olarak  Eğitimin bir felsefesi olmalı diyerek başladık okul projemize.

Sizler seçeceğiniz anaokulunun hangi eğitim modelini uyguladığını ve bu modelin sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını değerlendirmelisiniz.

Eğitim modelimiz Waldorf Eğitim Modeli – Rudolf Steiner tarafından geliştirilen Waldorf yaklaşımı eğitimi bir sanata dönüştürmeyi amaç edinen bütüncül bir yaklaşımdır.

Çocukların sosyal, duygusal, ruhsal, ahlaki, fiziksel ve zihinsel açılardan dengeli bir biçimde ve çok yönlü olarak gelişebilmesini amaçlar.

Çocukların sanat, müzik, hareket, doğa ve hayvan sevgisi ile kendilerini keşfederek, deneyimleyerek yaşantılarını zenginleştirdikleri düşünülür.

Çocukların birbiriyle rekabet etmektense birbirlerine saygı duyarak, yardımlaşarak toplumsal aidiyet duygusu edinmeleri sağlanır.

Ebeveyn olarak tercih ettiğiniz anaokulu çocukların güvenliği için gerekli önlemleri alıyor mu?

Mesela Güvenlik kameraları var mı? Diğer önemli soru ise, çalışanlarından binasına okulun yeteri kadar güvenli olup olmadığı?

Özel İzlem Anaokulu kamera sistemi ile izlenme imkanı olan bir kurumdur. Kurum Müdüründen Öğretmenine, Temizlik personelinden Aşçısına personellerinin özenle seçildiği ve güvenilir çalışanlarının olduğu bir kurumdur. Anaokulu seçerken aslında aynı zamanda öğretmen de seçersiniz. Bu nedenle anaokulundan beklentilerinizi karşılayacak olan önemli unsurlardan biri öğretmendir. Hangi okuldan mezun olduğu, farklı eğitim modelleri hakkında bilgi sahibi olup olmadığı, yeterince deneyiminin olup olmadığı önemlidir. Çocuğunuz öğretmenini rol model alacağından öğretmenlerimizi tavır ve hareketlerinden giyim tarzına kadar dikkatli olacağımız önemli bir detaydır. Ayrıca öğretmenin; Merak, heyecan ve istek uyandıran, öğretim programları ile donanmış, araştırma ve keşfederek öğrenmeyi destekleyen bir Eğitim anlayışı çocukların geleceği için çok değerlidir. Çocukların mümkün olduğunca her alanda eğitim görebileceği bir okul terci etmeye çalışmalısınız. Akademik eğitimin yanında çocuklara her anlamda yenilikler katması,  şarkılar ve şiirler öğretilmesi, etkinlikler ve Doğa yürüyüşleri ve Hayvan Sevgisi aşılanmalıdır. Özel İzlem Anaokulu Etkinlik bahçesi ve bahçesindeki Hayvan Dostları ile bir araya gelmeyi sabırsızlıkla bekliyor. Kurum olarak Anaokulunda düzenli veli toplantıları yapılması ve bu toplantılarda çocukların ne öğrendikleri hakkında Ebeveynlere bilgilendirme yapılmasını sağlayacağız. Bu toplantılar, anaokulunun çocuğunuza ve size verdiği önemi de gösterir.

Seçeceğiniz anaokulunda bir psikolog ya da pedagog danışmanlık yapıyor mu?

Anaokulu seçerken ebeveynin sorması gereken soruların başında anaokulunda bir psikolog ya da pedagogun danışmanlık yapıp yapmadığıdır?  Çocukların gözlenmesi olumlu ya da olumsuz durumlarda destek olarak ailelere bilgi verilmesi gerekir. Biz Özel İzlem Anaokulu olarak Uzman Psikoloğumuz eşliğinde ‘Gelişimi Sizlerle birlikte izleyeceğiz.’

Temizlik konusu önem verdiğimiz konulardan bir diğeri.

Oyuncakların hangi sıklıkla dezenfekde edildiği, kırtasiye malzemeleri sağlık açısından zararlı maddeler içeriyor mu? Gıdaların seçim ve hazırlanışı koşullara uygun mu? Tuvaletler temiz mi?

Genelde 36-69 ay grubu çocuklar anaokulunda eğitim görüyor olsa da tuvalet esnasında gerekli görüldüğü zaman çocuğa yardımcı olabilecek öğretmen ya da yardımcı kişilerin bulunması önemlidir. Çocuklar o yaşlarda zaman zaman bir yetişkinden yardım alma ihtiyacı hissedebilir.

Oyuncak, sandalye, masa, minder ve diğer araç ve gereçlerden tüm çocuklara yeterli olacak kadar mevcut mu?

Özel İzlem Anaokulu malzeme ve materyalleri okul ve öğrenci kapasitemize göre doğal ve sağlıklı ürünlerden tercih edilmiştir.

 Anaokulunda çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel ihtiyaçları için yeterli faaliyetler bulunuyor mu?

Kurumumuzda Çocuk seviyesinde Yabancı Dil olarak alanında uzman öğretmenimiz eşliğinde İngilizce dersi verilecektir. Ayrıca Sporun ve Çocuk Yogasının önemine dikkat çekmek istedik. Bunun içinde yine alanında uzman Beden Eğitimi Öğretmenimiz ile birlikte kurumumuzda çocuklarımızın fiziksel gelişimi için Spor etkinlikleri yapılacaktır.

Yemek menüsünün çocukların gelişimi ve ihtiyaçlarına uygun hazırlanıp hazırlanmadığı dikkat edilmesi gereken hususlardan biri. Uzman Diyetisyenimizin hazırladığı listelere ve hijyen kurallarına uygun olarak çocuklarımızın beslenme ihtiyacı özenle karşılanacaktır.

Özel İzlem Anaokulumuzda düzenli ve sistemli bir şekilde hazırladığımız,

 Nezaket Eğitimleri kapsamında  (Özür dilemek, Teşekkür etmek,Rica etmek,Müsaade istemek vs. ) Çocuklarımıza ince ruhlu olmayı öğreteceğiz.

Büyük yaş gruplarımız için 20 Yıllık Uzman Sınıf Öğretmeni eşliğinde İlkokula Hazırlık alt yapısı oluşturacağız. Özel İzlem Anaokulu kurumsallaşmayı hedefleyen, Akademik anlamda çocuğunuzun birçok donanıma sahip olabileceği bir kurumdur

Ebeveyn olarak Anaokulu seçme işi zor olabilir çünkü iyi bir anaokulundan beklenmesi gereken çok fazla kriter var…

“Oyun oynasın, oyalansın.” düşüncesinde olmamalıyız ve anaokulundan beklentilerimiz yüksek olmalı.

Anaokulu seçerken mümkün olan her konuya dikkat edip en uygunu olanı seçmiş olsanız da düzenli olarak çocuğunuzun;

Mutlaka;

        Gününün nasıl geçtiğini,

        Öğretmenini sevip sevmediğini,

        Arkadaşları ile iletişiminin nasıl olduğunu eve geldiğinde sorunuz.

Çocuklar yalan söylemez.

Açılış hazırlığında olan Özel İzlem Anaokulu yakın zamanda kapılarını veli ve çocuklarına açacaktır. Kurum olarak heyecanla bu buluşmayı bekliyoruz. Sevgiyle kalın.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özlem Özbek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Şanlı Bayrak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Şanlı Bayrak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Şanlı Bayrak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Şanlı Bayrak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Senem - Tebrik ediyorum ve seninle gurur duyuyorum sevgilerimle

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 01:50